Atrakcie

Atrakcie, ktoré by ste rozhodne nemali vynechať, patria medzi lokality UNESCO. V krajine sa nachádza šesť lokalít svetového dedičstva UNESCO. Či sa vyberiete na dlhší poznávací zájazd, alebo kratší víkendový pobyt, určite nevanechajte aspoň niektorú z týchto pamiatok, atrakcii:

Starobylé mesto Aleppo

Najcennejšou časťou Aleppa je jeho historické centrum. Aleppo, ktoré sa skladá zo starobylého centra umiestneného za hradbami a zo starých obytných štvrtí pred hradbami, má rozlohu približne 350 hektárov a žije v ňom asi 120 000 obyvateľov. Je známe pre svoje veľké domy, úzkymi uličkami, krytými trhoviskami (souqs) a starými karavanserailami. Starobylé centrum mesta Aleppa sa stalo súčasťou svetového dedičstva UNESCO v roku 1986.

Bosra

Booking.com

Starobylé mesto Bosra je pôvodne staroveké rímske mesto. Známe pre svoje rímske divadlo, ktoré je možno najzachovalejšie na svete. Má tiež veľa pozostatkov z antických čias, ako sú kúpele, kolonády a pozostatky starobylých domov a chrámov.

Starobylé mesto Damask

Historické centrum mesta Damask v Sýrii je tiež perlou Blízkeho východu. Damask je hlavným mestom a jedným z najväčších miest v Sýrii. V Sýrii je všeobecne známy ako ash-Sham (arabsky : الشام , romanized : ash-Shām), prezývaný ako mesto Jazmínu (arabsky : مدينة الياسمين , romanized : Madīnat al-Yāsmīn). Okrem toho, že je Damask jedným z najstarších nepretržite obývaných miest na svete, je hlavným kultúrnym a náboženským centrom Levantu. Je známe svojimi starodávnymi tržnicami, starým mestom, starými damascénskymi domami a mešitou z doby Umajjovskej. Mesto má tiež veľa pozostatkov z rímskeho obdobia, napríklad Jupiterov chrám, a nachádza sa v nich mnoho z najstarších kostolov na svete, predovšetkým kaplnka svätého Pavla.

Mŕtve mestá severnej Sýrie

Mŕtve mestá sú skupinou 700 opustených dedín v severozápadnej Sýrii medzi mestami Aleppo a Idlib. Väčšina dedín z 1. až 7. storočia n. l. bola opustená medzi 8. a 10. storočím. V osadách sú zachované architektonické pozostatky chrámov, cisterien, kúpeľných domov a mnohých starobylých kostolov z počiatku kresťanstva. Medzi dôležité pamiatky tzv. mŕtvych miest patrí kostol svätého Simeona Stylitesa, najzachovalejšia osada Serjilla a najrozsiahlejšie ruiny osady al Bara.

Krak des Chevaliers a Qal’at Salah El-Din

Krak de Chevaliers je križiacka pevnosť a je jedným z najdôležitejších zachovaných stredovekých hradov na svete. Pôvodná pevnosť v týchto miestach bola vystavaná emirom z Aleppa v roku 1034. Miesto bolo prvýkrát vo väčšej miere osídlené v 11. storočí, keď bolo osadou kurdských vojsk, vďaka tomu bolo známe pod menom Hisn al-Akrad, čo znamená „Kurdský hrad“. V roku 1144 ho Raymond II., gróf z Tripolisu, daroval Rádu johanitov. Zostal v ich držbe, kým nepadol v roku 1271. Spolu s Qal’at Salah El-Din (Saladinova pevnosť) je Krak des Chevaliers jedným z najlepších príkladov architektúry z doby križiakov.

Palmýra

Starodávna rímska kolónia Palmýra z roku 2000 pred naším letopočtom je oázovým mestom v sýrskej púšti. Starí Palmyréni boli renomovaní obchodníci, ktorí získali obrovské bohatstvo nielen obchodom so vzácnymi komoditami z Východu, ale aj využívaním postavenia mesta ako oázy, ktorá priniesla ich mestu obrovské bohatstvo. Palmyrenovci využili toto bohatstvo na stavbu veľkých pamiatok, ako je chrám Bel a Víťazný oblúk, a tiež na navrhnutie gréckorímskych a perzských pohrebných reliéfov (s bustami) pre svojich zosnulých, z ktorých mnohé sú dnes umiestnené v najväčších medzinárodných múzeách, ktoré ukazujú tak remeselné umenie Palmyrenov ako aj ich oddanosť náboženským rituálom. Počas sýrskej občianskej vojny v roku 2015 Islamský štát v Iraku a Levante (ISIL) zničil veľké časti starobylého mesta, ktoré sýrska armáda späť dobyla 2. marca 2017.

Ďalšie atrakcie

Sú tu však aj ďalšie nie menej zaujímavé atrakcie, zatiaľ umiestnené na predbežnom zozname organizácie. Ide presne týchto dvanásť lokalít: Norias of Hama, Ugrarit (Tell Shamra), Ebla (Tell Mardikh), Apamée (Afamia), Qasr al-Hayr al-Sharqi, Maaloula, Tartus, Arwad a dve lokality v údolí Eufrat : Mari (Tell Hariri) a Dura-Europos.

Vojnový cestovný ruch

Sýrsky konflikt tiež priťahuje vyhľadávačov dobrodružstiev. Podľa plukovníka izraelských obranných síl vo výslužbe Kobiho Maroma, ktorý vedie prehliadky vojnovej zóny cez izraelské hranice, majú turisti záujem vidieť konflikt na „vlastné oči“ a „zbláznia sa“ radosťou, keď sa dozvedia, že ich pravdepodobne prenasledujú ozbojenci z Al-Káida… Atrakcie majú rôznu podobu, lebo koľko ľudí, toľko chutí, no „vyžívanie sa“ v tejto forme „relaxu“ je už na hranici etiky, ak nie za ňou.

...

Zdieľat na Pintereste

Zdieľaj to