Gastronómia, či ak chcete kuchyňa Sýrie je veľmi pestrá a chutná. Obľúbené je tzv. Mazza (Meze), ide o výber malých predjedál podávaných v oblasti Blízkeho východu, na Balkáne a v časti Strednej Ázie k alkoholickým nápojom. V levantskej, kaukazské a balkánske kuchyni sa meze často podáva ako úvod pohostenie s viacerými chodmi. Ako najznámejšie predjedlo sa samozrejme, ako v celom regióne Blízkeho východu, podáva homos / hummus. Je to cícer, ktorý je uvarený a rozmixovany dohladka, potom zmiešaný so sezamovou pastou thínie / tahini a inými pochutinami. Jedlá obsahujú veľa korenín a najviac tu nájdete hovädzie a baranie mäso. Ryby tu takisto nájdete v rôznych podobách. Mansaf je špecialitou – ryža s orieškami, jahňacinou a jogurtom. Podáva sa najčastejšie na slávnostných príležitostiach. No a keď už ste pritom, nezabúdajte ochutnať shaurmu, čo v dnešnej dobe nazývame kebab alebo gyros. Bohatý je výber sladkostí od špecifických na báze orechov, pistácií a cukrového sirupu až po chutné koláče a zákusky na európsky štýl.
Poďme ale k cenám kulinárskych produktov. Falafel, vyprážané cícerové karbonátky, sú k dispozícii za 600 až 800 SP. Ďalším obľúbeným vegetariánskym jedlom je Foul. Nenechajte sa odradiť jeho menom. Je to vlastne pasta z fava fazule – doplnená kmínom, paprikou a olivovým olejom a podávaná s chlebom, čerstvou mätou a cibuľou – je nielen chutná, ale aj uspokojivá a sýta. K polievke si môžete objednať aj šalát Fatoush. Nakrájané paradajky, cibuľa, uhorky a bylinky sa zmiešajú v zálievke a ukončia sa posypom z praženice, ktorá pripomína krutóny. Na vrch špeciality možno tiež nastrúhať syr. Známe mäsové zábaly, ako napríklad Shawarma, stoja 800 až 1 200 SP. Pol kurča s chlebom a majonézovým dípom, ktorý si zoberiete so sebou stojí 1 000 SP. Obed alebo večera v bežnej reštaurácii Vás bude stáť cca. 15 000 SP. Drahý obed alebo večera v luxusnej reštaurácii sa bude pohybovať v cenovej relácii okolo 40 000 SP.
Čo by to bola za gastronómia bez pitného režimu? Priamo v pouličných stánkoch vo väčšine miest bežne nájdete čerstvé ovocné a zeleninové šťavy. Veľký pohár miešaného džúsu (zvyčajne obsahuje banán, pomarančový džús a niekoľko exotických druhov ovocia, ako je granátové jablko) stojí 200 – 400 SP. Čaj sa podáva v malom pohári „Earl Grey style“ bez mlieka, osladený cukrom. Cukor si ale pridajte sami, pretože Sýrčania majú kolektívnú chuť na sladké a budú Vám ho sypať a sypať… Všeobecne sa neodporúča piť vodu priamo z vodovodu, zvyčajne nefiltrovanú, ale ak si nie ste istí, spýtajte sa najskôr miestnych obyvateľov. Táto voda je zadarmo v porovnaní s balenou vodou, ktorá sa predáva kdekoľvek medzi 150 – 250 sýrskymi librami za 1,5 litra. Pivo je lacné, stojí od 350 SP v obchode a kdekoľvek vo väčšine lacných ubytovacích zariadeniach, miestnych baroch je v cene od 500 do 1 000 SP a to za pollitrovú fľašu alebo plechovku. Sýrske víno nájdete od asi 1 500 SP, k dispozícii sú tiež libanonské a francúzske vína avšak vo vyššej v cenovej kategórii od 3 500 – 4 000 SP. Je tu však obmedzená konzumácia alkoholu. Existuje však špecifická pálenka, ktorú domáce obyvateľstvo nazýva Arak a vyrába sa destiláciou z hrozna. Aníz jej dodáva jej charakteristickú arómu a chuť. Podobá sa gréckemu Ouzu, resp. bulharskej Mastike. Zákonný vek na požívanie alkoholických nápojov je 18 rokov.