Médiá

Médiá v Sýrii pozostávajú predovšetkým z televízie, rozhlasu, internetu, filmu a tlače. Televízia bola uvedená do prevádzky v Sýrii a Egypte v roku 1960, keď boli obe krajiny súčasťou Spojenej arabskej republiky. Vysielalo sa čiernobielo do roku 1976. Sýrske telenovely majú značný úspech na TV trhu vo východoarabskom svete.

Takmer všetky sýrske médiá sú štátne a vládna strana Ba’ath kontroluje takmer všetky noviny. Úrady prevádzkujú niekoľko spravodajských agentúr (napr. SANA), medzi nimi aj Shu’bat al-Mukhabarat al-‚Askariyya (Military Intelligence Directorate), ktoré zamestnávajú veľa pracovníkov.

Počas občianskej vojny v Sýrii bolo mnoho sýrskych umelcov, básnikov, spisovateľov a aktivistov uväznených a niektorí boli zabití, vrátane známeho karikaturistu Akrama Raslama. Médiá má k dispozícii tak vláda v Damašku, ako aj proti nej vojensky bojujúca opozícia. Obe strany konfliktu, žiaľ, ním dostupné média (lokalizované aj v zahraničí) často využívajú ako propagandistický kanál smer k domácej ako aj zahraničnej verejnosti.

Booking.com

...

Zdieľat na Pintereste

Zdieľaj to