Počasie / Podnebie

Aké počasie / podnebie očakávať?

Aké počasie / podnebie v Sýrii môžete očakávať? V Sýrii existujú dve odlišné klimatické pásma. Mali by ste ich poznať, vedieť o nich skôr, než túto destináciu navštívite. Nie každému robí rovnako dobre či zle jedno, alebo druhé, najmä ak je cestovateľ staršieho veku alebo má dlhodobé zdravotné problémy, na ktoré ma podnebie, počasie dokázateľny vplyv.

Prvé klimatické pásmo

Prvé pásmo je vlhké a teplé prímorské – nachádza sa v 15 km širokej a úrodnej prímorskej rovine, v nížine údolia Gháb a v okolí rieky Orontes, kde sú vlhké a horúce letá, s dennou teplotou okolo 35 stupňov a mierne daždivé zimy s teplotami okolo 10 stupňov.

Druhé klimatické pásmo

Druhé pásmo je suché vnútrozemské – od vlhkého prímorského vzduchu je chránené horami, preto je tu suchšie leto a ešte viac horúce než v prvom pásme. V tieni denné teploty dosahujú hodnoty až 40 stupňov, v púšti presahuje 50 °C! Vo vnútrozemí sa prudko striedajú teploty medzi dňom a nocou, toto musíte mať na pamäti ak sa chcete pohybovať vo voľnej prírode. Teplotný rozdiel môže byť až 20 stupňov, pričom cez deň je obrovská horúčava a v noci teplota výrazne poklesne. Zima je tu studená a daždivá, častokrát spojená s ostrými poryvmi vetra. Občas sa dostavia mrazy a sneženie.

Leto v Sýrii

Od júna do augusta by ste mali očakávať teplé, suché a slnečné počasie, teda klasické leto.

Booking.com

Zima v Sýrii

Zimy, od decembra do februára, sú mierne a niekedy aj daždivé pozdĺž pobrežia, ale v Damašku by ste mali očakávať chladné počasie so snehom.

Teplotné rekordy

Najteplejším mesiacom tu je august, vtedy je priemerná maximálna denná teplota 36,7 ℃ (98,06 ℉), najchladnejším mesiacom je január, kedy priemerná maximálna denná teplota dosahuje 13,1 ℃ (55,58 ℉). Najviac daždivý mesiac január, priemerný počet daždivých dní je približne 7,2. Najmenej daždivý mesiac zasa jún, priemerný počet daždivých dní je rovný nule.

Hľadajte meteorologické informácie

Ak si chcete urobiť obraz o obvyklom počasí v tomto štáte, tak treba hľadať relevantné meteorologické informácie pre tieto obľúbené mestá / lokality: Aleppo, Apamea, Bosra, Damascus, Dead Cities, Deir az Zur, Golan Heights, Hama, Hauran, Homs, Krak des Chevaliers, Latakia, Northwestern Syria, Orontes Valley, Palmyra, Syrian Coast and Mountains, Syrian Desert, Tartous.

Pozor na výškové rozdiely

Pri cestovaní na niektoré miesta v lokácii Sýria, vždy zvážte nadmorskú výšku miesta. Najvyšší bod (2814 m) tu je Mount Hermon (Jabal al-Shaykh) a najnižší bod (-208 m) je nemenované miesto neďaleko jazera Tiberias. Takže v tejto krajine existujú obrovské rozdiely v nadmorských výškach a počasie je v nich preto veľmi odlišné.

Klíma v Sýrii je väčšinou horúca a suchá

Majte na pamäti, že nejde o predpoveď aktuálneho počasia, ale informácie o bežnom priemernom počasí. Záverom možno skonštatovať, že klíma v Sýrii je väčšinou horúca a suchá.

Ideálne obdobie

Ideálne je Sýriu navštíviť v mesiacoch: marec – máj, resp. september – október.

...

Zdieľat na Pintereste

Zdieľaj to