Počasie / Podnebie

Aké počasie / podnebie v Sýrii môžete očakávať? V Sýrii existujú dve odlišné klimatické pásma:

Prvé pásmo je vlhké a teplé prímorské – nachádza sa v 15 km širokej a úrodnej prímorskej rovine, v nížine údolia Gháb a v okolí rieky Orontes, kde sú vlhké a horúce letá, s dennou teplotou okolo 35 stupňov a mierne daždivé zimy s teplotami okolo 10 stupňov.

Druhé pásmo je suché vnútrozemské – od vlhkého prímorského vzduchu je chránené horami, preto je tu suchšie leto a ešte viac horúce než v prvom pásme. V tieni denné teploty dosahujú hodnoty až 40 stupňov, v púšti presahuje 50 °C! Vo vnútrozemí sa prudko striedajú teploty medzi dňom a nocou, toto musíte mať na pamäti ak sa chcete pohybovať vo voľnej prírode. Teplotný rozdiel môže byť až 20 stupňov, pričom cez deň je obrovská horúčava a v noci teplota výrazne poklesne. Zima je tu studená a daždivá, častokrát spojená s ostrými poryvmi vetra. Občas sa dostavia mrazy a sneženie.

Od júna do augusta by ste mali očakávať teplé, suché a slnečné počasie, leto. Zimy, od decembra do februára, sú mierne a niekedy aj daždivé pozdĺž pobrežia, ale v Damašku by ste mali očakávať chladné počasie so snehom. Najteplejším mesiacom tu je august, vtedy je priemerná maximálna denná teplota 36,7 ℃ (98,06 ℉), najchladnejším mesiacom je január, kedy priemerná maximálna denná teplota dosahuje 13,1 ℃ (55,58 ℉). Najviac daždivý mesiac január, priemerný počet daždivých dní je približne 7,2. Najmenej daždivý mesiac zasa jún, priemerný počet daždivých dní je rovný nule.

Ak si chcete urobiť obraz o obvyklom počasí v tomto štáte, tak treba hľadať relevantné meteorologické informácie pre tieto obľúbené mestá / lokality: Aleppo, Apamea, Bosra, Damascus, Dead Cities, Deir az Zur, Golan Heights, Hama, Hauran, Homs, Krak des Chevaliers, Latakia, Northwestern Syria, Orontes Valley, Palmyra, Syrian Coast and Mountains, Syrian Desert, Tartous.

Pri cestovaní na niektoré miesta v lokácii Sýria, vždy zvážte nadmorskú výšku miesta. Najvyšší bod (2814 m) tu je Mount Hermon (Jabal al-Shaykh) a najnižší bod (-208 m) je nemenované miesto neďaleko jazera Tiberias. Takže v tejto krajine existujú obrovské rozdiely v nadmorských výškach a počasie je v nich preto veľmi odlišné.

Majte na pamäti, že nejde o predpoveď aktuálneho počasia, ale informácie o bežnom priemernom počasí. Záverom možno skonštatovať, že klíma v Sýrii je väčšinou horúca a suchá.

Ideálne je Sýriu navštíviť v mesiacoch: marec – máj, resp. september – október.