Praktické rady

Praktické rady, ktoré Vám pomôžu prežiť návštevu Sýrie v pohode, so stoickým kľudom.

Na hraniciach máte možnosť zmeniť si peniaze. Odporúčame Vám, aby ste peniaze menili jedine v banke, resp. v hoteloch, prípadne moteloch, kde sa dokážete dohodnúť po anglicky alebo trošku po francúzsky. Nenachádza sa tu veľa zmenární, fungujú však spoľahlivo, od nedele do štvrtka, asi od 8:30 do 18:00 hodiny. V zmenárňach v hoteli si peniaze môžete vymeniť aj v inom čase. Najradšej menia eurá, menej doláre. Pred cestou Vám však odporúčam naštudovať si aspoň základné arabské čísla, keďže sa Vám to počas pobytu zíde. Na trhoch aj v obchodoch sú väčšinou ceny vypísané jedine po arabsky.

Mena

Sýrska libra (SYP) má 100 piastrov. V obehu nájdete bankovky v hodnotách 500, 100, 25, 10, 5 a 1 libra a mince v hodnotách 2,50 piastrov a 1 libra. V bežnom styku však domáce obyvateľstvo nazýva svoje peniaze lírami, nie librami. Toho, kto nehovorí po arabsky, určite poteší fakt, že na jednej strane bankoviek je text v anglickom jazyku.

Booking.com

Telefón

Medzinárodný volací kód pre Sýriu je +963. Spojenie pomocou pevnej linky (Syrian Telecom) funguje bez problémov. Telefonovanie priamo z pošty je však o niečo ťažšie, keďže ich tu je pomerne málo. Po prechode hraníc Vám Váš telefón ponúkne niekoľko (v prihraničnej oblasti aj operátorov iných štátov) možností výberu sietí. Na území Sýrie operujú dvaja mobilný operátori a to Syriatel a MTN. Odporúčame si kúpiť SIM-ku u jedného z nich (alebo oboch) a jednoducho sa pripojiť na ich sieť. Obe pokrývajú 96% populácie, čiže najhustejšie zaľudnené oblasti. Mnoho Sýrčanov žijúcich na severe neďaleko Aleppa používa čísla tureckých mobilných operátorov. Signál je skoro všade pomerne silný, telefonická a mobilná komunikácia zodpovedá našim štandardom, takže nie je problém dostať sa do kontaktu s domovom.

Internet a internetové kaviarne

Sýria má pomerne rýchly a lacný prístup na internet. Internet (optika, Wi-Fi, mobilný) je bežný vo všetkých väčších mestách, pre cudzincov bez lokálnej SIM karty či netu na ubytovaní najmä v internetových kaviarňach. Facebook a YouTube boli nedávno odblokované, stále sú však blokované niektoré webové stránky, napríklad niektoré spravodajské weby. Takže dobrá VPN-ka sa hodí. Kaviarne sú veľmi priateľské, ale dajte pozor, aby ste sa vyhli cenovým podvodom, je lepšie sa pred súhlasom s posedením spýtať miestnych ľudí, koľko stojí internet za hodinu. Zvyčajne je to 500 SYP za hodinu (1 USD), ale môže to byť kdekoľvek až 1 000 SYP za hodinu (2 USD). Keď ste v kaviarni, najlepšie je vyhnúť sa politickým debatám o sýrskej vláde alebo čítať izraelské noviny alebo webové stránky. Kvôli prebiehajúcemu konfliktu, občianskej vojne od roku 2011 je však používanie internetu v Sýrii všetko, len nie spoľahlivé a bezpečné…

Výmenný kurz: 1 EURO = cca. 625 SYP (január 2021).

Čas: GMT/UTC plus 1 hodina

Elektrina: 220 V, 50 Hz

Váhy a miery: metrické

Toalety: bývajú označené WC alebo piktogramom.

...

Zdieľat na Pintereste

Zdieľaj to