Prednosti / Predsudky

Môže mať Sýria nejaké prednosti? Môže byť skutočne niečím výnimočná? Veď takmer všade o nej počúvame, čítame nesprávne, či nepravdivé informácie, šíria sa o nej zväčša predsudky. Skúsme si teda predstaviť TOP 10 jej predností, ale aj najčastejších predsudkov o tejto krajine. Najlepšie je ale naše postrehy, zovšeobecnenia posúdiť osobne. Snáď budete mať skôr či neskôr príležitosť tak urobiť.

Prednosti – TOP 10

Sýria je dostupná: cesta lietadlom do Damasku trvá len o málo dlhšie ako na Cyprus a rovnako ako do Egypta. Priamy let z Viedne alebo Budapešti trvá skoro tri hodiny. Doprava v krajine je relatívne rýchla. Z Damasku sa dá dostať na všetky zaujímavé miesta za necelé tri hodiny. Dajú sa pri nich vytvoriť nezabudnuteľné fotky, keďže ich má človek často doslova len pre seba, prístup k nim nie je obmedzený ako napr. v Západnej Európe.

Sýria je očarujúca: navštíviť sa dá mnoho jedinečných a skvelo zachovalých historických pamiatok, ako kilometrové stĺporadie v Palmyre, kolonáda v Afá-mii, gigantické drevené kolesá v Hame, antický amfiteáter v Bosre, ktorý bol premenený na arabskú pevnosť, najväčší nedobytý križiacky hrad Krak des Chevaliers, najväčší orientálny bazár v Aleppe, mŕtve mestá

Booking.com

Sýria je plná prekvapení: pletky či až cielené fake news, ktoré sa o krajine rozširujú, nezodpovedajú realite. Skoro každý, kto ju navštívil, zažil príjemné prekvapenie. Citáty: „Rozličné tváre Sýrie sa na návštevníka usmievajú a veľkoryso ponúkajú čo v krajine zanechala bohatá história.“ „Krásavica v ústraní“ časopis Markíza (november 2007). „Úžasná história robí zo Sýrie fascinujúcu destináciu kedykoľvek v roku“ The Times (júl 2007).

Sýria je križovatka: a nie iba kultúr, histórie a civilizácie, ale aj súčasných ciest. Z Damasku sa dá priamo a pohodlne dostať do Bejrútu (Libanon) i do Ammánu (Jordánsko).

Sýria je tolerantná: v krajine žijú pri sebe moslimovia (sunniti, šíti, alawiti), kresťania, menšia komunita Židov. Sektárska neznášanlivosť je pre obyvateľov neznámy pojem.

Sýria je pohostinná: domáce obyvateľstvo je známe svojou pohostinnou povahou, skoro vždy Vás radi pozvú na čaj alebo k sebe domov. Samozrejme, to všetko nezištne, súvisí to predovšetkým s tradíciou, že o cudzinca a návštevníka sa treba postarať a uctiť si ho. Takéto pozvanie domov sa neodmieta. Obchodníci Vám, až na niektoré výnimky, nevnucujú tovar za každú cenu, neotravujú Vás ako v iných krajinách. Často nie je potrebné ani vyjednávať, keďže ceny sú „pevné“.

Sýria je lacná a labužnícka: základné potraviny, jedlo a nápoje, stoja približne rovnako, ak nie menej, ako na Slovensku. Nižšie ceny isto platia pri taxíkoch a vnútornej doprave, rovnako ako aj na trhoch a bazároch (závisí to ale od schopnosti vyjednávania). Labužník sa môže tešiť na bohatú a pestrú kuchyňu, bohatý výber predjedál, tradičných pokrmov i sladkostí, množstvo čerstvých ovocných a zeleninových štiav, ktoré sa predávajú priamo v pouličných stánkoch.

Sýria je zvedavá: domáce obyvateľstvo je úprimné, nevtieravé a nebránia sa kontaktu s cudzincami. Veľmi radi sa dozvedajú nové informácie o iných krajinách a radi si precvičujú nové jazyky.

Sýria je zrozumiteľná: v krajine rozprávajú najčistejším dialektom arabčiny. Veľa, najmä mladých ľudí sa učí po anglicky, mnohí starší študovali v krajinách sovietskeho bloku a ovládajú ruštinu, plus jazyk krajiny, kde študovali. A aj napriek tomu, že sa s domácimi hneď nedohovoríte, urobia všetko pre to, aby sa s Vami dohovorili.

Sýria je bezpečná: na rozdiel od ostatných krajín regiónu má Sýria najnižšiu úroveň kriminality. V minulosti neboli zaznamenané žiadne útoky na turistov. Bezpečnostné zložky vládneho režimu, ktoré sú prítomné všade, zabezpečujú vysokú úroveň ochrany pred kriminalitou a prípadnými aktivitami radikálov.

Predsudky – TOP 10

Sýria je príliš ďaleko: nie je to pravda. Priamy let z Viedne alebo Budapešti trvá iba 2 a pol (max. 3) hodiny. Sýria so svojimi pokladmi a tajomstvami je oveľa bližšia ako si myslíte.

Sýria je nezaujímavá: nie je to pravda. Každá návšteva Sýrie Vás zanechá prekvapenými, často priam nadšenými. Nachádza sa tu obrovské množstvo skvelo zachovalých historických pamiatok. Nájdete tu významne miesta kresťanského a islamského vierovyznania, prírodne a kultúrne dedičstvo civilizácie, čo z nej robí najbohatšie tajomstvo Blízkeho východu. Je to kolíska aj našej civilizácie.

Sýria je špinavá a zaostalá: nie je to pravda. Je na prvý pohľad čistejšia, upravenejšia ako napr. u nás obľúbený Egypt. Poriadok a čistota sú primerané úrovni regiónu, no sú skôr nad ako pod priemerom. Krajina je sebestačná, má totiž vlastné zásoby ropy. A aj napriek štátnym dotáciám, reguláciam tam relatívne dobre funguje trhová ekonomika. Signál internetu je štandardný, kvalitne fungujú aj telefónne a mobilné siete.

Sýria nemá dobrú a bezpečnú stravu: nie je to pravda. Kuchyňa v Sýrii je veľmi chutná a pestrá. Známe a vyhľadávané sú predjedlá mazza. Ryby, sú takisto rozšírené, hneď za tradičnými arabskými špecialitami. A na mnohých miestach nájdete aj jedlá z európskej kuchyne. Nájdete tu však aj mnoho sladkostí ako baklawa, chutné koláče a zákusky na štýl Európy. Všadeprítomný je aj predaj čerstvých ovocných a zeleninových štiav. Ceny za takýto tovar sú rovnaké alebo nižšie ako na Slovensku. Konzumácia alkoholu je však obmedzená.

Sýria je drahá: nie je to pravda. Vďaka finančnej podpore z verejných prostriedkov, ktoré sú v mnohých oblastiach, sú ceny základných potravín a služieb nižšie ako na Slovensku. V celku je Sýria lacná a exotická krajina. Jediná výnimka sa vzťahuje na vstupy do turistických miest, kde turisti – cudzinci platia viac, napr. ako u nás v hoteloch (ale na úrovni strednej Európy).

Sýria je nebezpečná: vo všeobecnosti nesprávna informácia. Sýria síce leží v regióne Blízkeho východu s dlhodobo napätou situáciou, no je zo všetkých krajín najstabilnejšia, najpokojnejšia a najbezpečnejšia. Kriminalita je tu takmer neznámym javom.

Sýria je represívna totalita: nie je to celkom pravda. Tamojší režim je síce autokratický, ale snažia sa ho zmeniť. Prechádza však transformáciou. Turistov sa vnútorný spôsob vládnutia, okrem bežnej byrokracie, ani nedotkne. Sú aj iné krajiny s rovnakým či dokonca horším režimom, ktoré sú masovo navštevované turistami.

Sýria je zdrojom terorizmu: výčitka uplatňovaná najmä zo strany USA, Západu, Izraela. Je síce faktom, ze v hlavnom meste, Damasku, sa nachádza sídlo viacerých exilových radikálnych palestínskych a iných organizácií, no je to dôsledok izraelskej okupácie palestínskych území a istý nástroj politickej konfrontácie. Vládny režim ich však má pod prísnou kontrolou a nedovoľuje im vyvíjať aktivity na území Sýrie. Návštevníkov sa to za žiadnych okolností netýka.

Sýria je krajina islamských fanatikov: nie je o pravda. Väčšina obyvateľstva vyznáva islam, no sú tolerantní aj k 10% zastúpeniu kresťanov a iných náboženstiev. Ľudia sú naozaj veľmi srdeční, priateľskí, pohostinní, tolerantní a nepomáhajú v očakávaní bakšišu alebo iných výhod od cudzinca. Je pre nich dôležitý kontakt s okolitým svetom a úprimná zvedavosť.

Sýria je ohrozovaná islamským terorizmom: nie je to celkom tak. Sýriu zo všetkých krajín regiónu nezasiahol žiadny samovražedný útok a ani atentát na návštevníkov. Útoky sú zriedkavé, a sú namierené jedine na štátne a armádne zariadenia. Častokrát sa však skončia skôr, akoby napáchali väčšie škody.

...

Zdieľat na Pintereste

Zdieľaj to