Riziká / Upozornenia

Cestovanie

Od roku 2011 v Sýrii panuje politická kríza, ktorá prerástla do rozsiahlej občianskej vojny. Hoci rok 2020 bol najpokojnejší od začiatku konfliktu a situácia sa pomaly stabilizuje, cestovanie sem neodporúča väčšina vlád sveta. Sily verné Asadovej vláde podnikali nálety a útoky na povstalcov, ktorí sa neraz skrývali medzi civilistami. Povstalecké sily podnikli tiež nevyberané útoky na vládne ciele a provládnych civilistov. Mnoho cudzincov sa pokúsilo vstúpiť a aj vstúpilo za posledné roky do Sýrie, no žiaľ nie ako turisti, aby sa pridalo najmä k opozičným silám (prevažne extrémistickým džihádistickým skupinám) proti vláde, aj keď je to prakticky samovražedné konanie. Ak sa už nachádzate v Sýrii a nemôžete odísť, pokúste sa aspoň vyhnúť oblastiam, ktoré sú stále predmetom bojov, zvlášť oblasti provincie Idlib a niekoľkých ďalších menších oblastí. Sýria nie je pre turistov nateraz bezpečná na celom svojom území. V posledných rokoch bolo v Sýrii unesených či zabitých niekoľko nevinných zahraničných rukojemníkov.

Sýrska politika

Robiť kritické poznámky o Asadovej vláde je rizikovou záležitosťou na území, ktoré má jeho vláda pod kontrolou. Podľa západných ľudsko-právnych mimovládnych organizácii boli v minulosti v Sýrii disidenti často brutálne mučení, ba aj zabití za to, že kritizovali vládu. Preto nie je rozumné robiť akékoľvek poznámky o prezidentovi Asadovi, vláde a strane Ba’ath, lebo takéto komentáre môžu spôsobiť minimálne rozruch, poplach. Sýria nie je demokracia a preto sa treba vyhnúť kritickým komentárom ohľadom sýrskej vlády. Avšak v regióne kontrolovanom Slobodnou sýrskou armádou alebo Islamským štátom môžu zasa proasadové poznámky viesť k Vašej poprave.

Booking.com

Kontrolné hliadky

Bezpečnosť je v krajine dobre zabezpečená. Zdržiavať sa v mestách je aj v noci bezpečné. Môže sa stať, že Vás zastaví kontrolná hliadka a položí Vám otázky typu kde bývate a čo tu robíte.

Izrael

Sýria považuje izraelskú okupáciu Golanských výšin za nezákonnú. Sýrčania majú kvôli tejto okupácii negatívne názory na Izrael (okrem mnohých ďalších dôvodov). V Damasku stále žije malá sýrska židovská komunita, ktorá je podľa niektorých zdrojov vystavená tvrdým represiám a zastrašovaniu zo strany vladnej moci. Ak nemáte čas či náladu na dlhšie diskusie, vyhnite sa akejkoľvek diskusii o Izraeli.

Náboženstvo

Ak ste pôvodom z Európy, väčšina Sýrčanov predpokladá, že ste praktizujúci kresťan. Väčšina Sýrčanov si bude lámať hlavu nad tým, že ste ateista, a to kvôli silnému vplyvu náboženstva na sýrsky spoločenský a kultúrny život. Značná časť Sýrčanov však sama nepraktizuje kresťanskú alebo moslimskú vieru poctivo, ba netají sa nedostatkom náboženskej horlivosti, či príslušnosti ku konkrétnej relígii, pretože Sýria je oficiálne sekulárnou krajinou. Pobrežné oblasti sú z hľadiska náboženstva oveľa progresívnejšie, a to isté platí aj pre oblasti Damasku, ktoré sú najčastejšie navštevované západnými turistami, ako napríklad kresťanská štvrť Bab Tuma. Čím ale ďalej cestujete na východ krajiny, tým sú ľudia konzervatívnejší.

Oblečenie

Návštevníci z cudziny, muži a ženy môžu zvyčajne nosiť akékoľvek oblečenie, ktoré by bežne nosili vo svojich domovských krajinách. Na rozdiel od toho, o čom sú niektorí obyvatelia Západu presvedčení, je veľmi pravdepodobné, že uvidíte ženy nosiť tričká a okrem návštevy náboženských miest nie je potrebné nosiť topy s dlhými rukávmi. Pokrytie hlavy sa odporúča pri návšteve moslimských náboženských miest, ako aj kresťanských pravoslávnych lokalít. Oblečte sa tak, ako by ste sa za bežných okolností obliekali na doma, na Západe, keby ste navštívili kresťanské náboženské miesta. V kostoloch si nedávajte krátke nohavice. Mnoho miestnych žien sa oblieka podľa západného štýlu, najmä v kresťanských štvrtiach. Šortky sú bežné pre mužov aj ženy. Majte ale na pamäti prostredie, mimo oblastí navštevovaných turistami je rozumné obliecť sa do skromnejších odevov. Ženy, ktoré chcú upútať menšiu pozornosť, by mali nosiť košele, ktoré siahajú po lakte, no neodporúča sa mať odhalený dekolt a to v žiadnej miere. Tričká a džínsy sú úplne prijateľným odevom v celom Damasku.

Návšteva mešity

Pred návštevou mešity je potrebné sa primerane obliecť a iba tak Vám bude vstup umožnený (zahŕňa to zahalené ruky a nohy aj u mužov a nevyhnutná je aj pokrývka hlavy hlavne u žien). A ešte jedna vec, pred vstupom do mešity je veľmi dôležité sa vyzuť!

Fotografovanie žien

Nezabúdajte, že fotiť si zahalené Arabky bez ich súhlasu alebo súhlasu ich muža nie je dobrým nápadom.

LGBT

Homosexualita je v Sýrii nelegálna. Podniky (hotely, reštaurácie, bary, zábavne podniky) nie sú priateľské k LGBT a homosexuálne činy môžu byť potrestané dlhými rokmi odňatia slobody, bitím, bičovaním, mučením alebo smrťou. Vládni úradníci a polícia otvorene nesympatizujú s LGBT ľuďmi, pred násilím na nich zakrývajú oči alebo sa k nemu pridávajú. Dá sa skonštatovať, že nájsť legálne služby priateľské k LGBT v Sýrii je nateraz skoro nemožné. LGBT ľudia by sa mali aktuálne zdržiavať mimo Sýrie.

...

Zdieľat na Pintereste

Zdieľaj to